A munkahelyi ageizmus (életkor alapján történő diszkrimináció) egyre nagyobb problémát jelent globálisan, különösen az idősebb női munkavállalók számára.
Egy friss kutatás, amelyet a Women of Influence+ szervezet végzett1, rávilágít arra, hogy a nők 80 százaléka találkozott már ilyen diszkriminációval karrierje során. A probléma nem korlátozódik az idősebb munkavállalókra, hanem a karrier különböző szakaszaiban is jelen van. Például a válaszadók 40,7 százaléka már pályafutása első évtizedében megtapasztalta az ageizmust.
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy az életkorral kapcsolatos diszkrimináció aránytalanul nagyobb mértékben érinti a nőket, mint a férfiakat. Míg az idősebb férfiakat gyakran „tekintélyesnek” tartják, az idősebb nőket „elavultként” bélyegzik meg. Ez a kettős mérce különösen hangsúlyos a technológiai fejlődéssel kapcsolatban, ahol az idősebb nők alkalmazkodási képességeit gyakran megkérdőjelezik. Emellett a nők külsejével kapcsolatos elvárások is súlyosbítják ezt a jelenséget.

A felmérés eredményei szerint a válaszadó nők több mint 60 százaléka növekvő stresszről és az önbizalom csökkenéséről számolt be az ageizmus következtében. A válaszadók több mint fele úgy érzi, hogy az életkoruk negatívan befolyásolja karrierlehetőségeiket, és ennek következtében kisebb esélyük van előrelépni a munkahelyükön.
Az ageizmus elleni fellépés különösen fontos a munkahelyi kultúra fejlesztésében, mivel a diszkrimináció ezen formája aláássa az idősebb munkavállalók értékeit és tapasztalatait, ezzel gátolva a generációk közötti együttműködést. Az ageizmus elleni világnap és kampány keretében ezért kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a cégek hogyan tudják támogatni az idősebb munkavállalók integrációját és megőrizni azok értékeit a munkahelyeken.
A CédrusNet Kecskemét Program célkitűzései összhangban állnak ezzel a kezdeményezéssel, hiszen programunk a korbarát munkahelyek előmozdítására összpontosít, melyek lehetővé teszik az idősebb munkavállalók tudásának és tapasztalatainak maximális kihasználását. E cél érdekében támogatjuk a vállalatokat abban, hogy aktívan alakítsák ki a generációk közötti együttműködést és fenntartható munkahelyi kultúrát teremtsenek, amely megőrzi az idősebb munkavállalók értékeit.
Forrás:
A kutatás eredményeinek bemutatása letölthető innen: Exploring the Impact of Ageism on Women in the Workplace, https://www.womenofinfluence.ca/wp-content/uploads/2024/02/ageism-whitepaper-1.pdf