Örömmel támogatjuk a CédrusNet közösség tagjainak önálló szervezésű programjait. Ma délelőtt izgalmas műhelybejáráson vettünk részt Szitásné Nagy Ágnes CédrusKör tag szervezésének köszöhetően. Több mint húszan látogattunk el a Kis utcában lévő Gál üveges dinasztia műhelyébe, ahol Nagy Dezső vezette körbe csapatunkat és lelkesen mesélt nekünk az alapanyagokról, formázási, megmunkálási és díszítési technikákról, azok múltjáról és jelenéről.
Többek között olyan kérdésekre kaptunk választ, mint például: a középkorban hogy működött az üvegvágás? Egyáltalán vágják-e az üveget? Az akciófilmekben látható körvágós, üvegen keresztüli betörés működik-e? Hogyan készíthetünk üvegékszert mikrohullámú sütőben? Miért törik el egy üvegtárgy “magától” a polcon állva?
Megtudtuk, hogy az üveg fő halmazállapota a folyadék, és a számunkra normális hőmérsékleti viszonyok az üveg számára “fagyást” eredményeznek. Az üveg színezését korábban festéssel oldották meg, majd egy fogorvos felfedezésének köszönhetően később áttértek a fémsókkal történő színezésre. Szó esett a misztikus 6-os számról is. Mint kiderült az üveg az olvasztás során 6 mm vastagságot vesz fel, azaz ha annál nagyobb a vastagsága, akkor terül, ha pedig kisebb, akkor zsugorodik. Az okát egyelőre nem tudják a szakemberek sem. A résztvevők kérdései nyomán szóba került a magyarországi üveggyártás közelmúltjának története és az üveges, üvegműves szakma múltja, jelene és jövője is.
A műhelyben nem csak dísztárgyak és épületüvegek gyártása folyik, az üveghulladékokból lélegzetelállító szobrok készültek, melyeket külön teremben csodálhattunk meg. A túra végén mindenki egy “szál” gyönyörű üveg virággal gazdagodott, valamint lehetőségünk volt az üvegékszerekből is vásárolni.
A gyönyörű üvegcsodák láttán mi is kedvet kaptunk az alkotáshoz, így elképzelhető, hogy visszatérünk még egy üvegékszer alkotó foglalkozásra is.