A kecskeméti Helytörténeti, Családkutató és Fotódigitalizációs Műhely szervezői szakmai látogatásra hívták 2024. október 11-én a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ Családkutató klubját és a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület (Macse) Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei helyi csoportját, valamint az érdeklődő Macse tagokat.
Örömünkre, az ország több szegletéből is érkeztek a családkutatás iránt érdeklődő vendégek, például Budapestről, Győrből, Öcsödről, Székesfehérvárról és természetesen Szolnokról, a 2024. június 21-i kedves vendéglátóink.
A kecskeméti tagok a vendégeket a Széchenyi István Közösségi Házban fogadták, ahol kéthetente találkoznak, különböző családfakutatás és helytörténeti témájú előadások során, illetve rendszeresen járnak be fotódigitalizációs alkalmakra.
Molnár Szilárd, a Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvány elnöke és Rádiné Dekker Katalin CédrusNet-Macse koordinátora köszöntötte a közel negyven vendéget. Molnár Szilárd bemutatta a CédrusNet Kecskemét Program működését, illetve a program keretében megalakult Helytörténeti-, Családkutató és Fotódigitalizációs Műhely eddigi működését, majd Ari Ilona, a budapesti székhelyű Magyar Családtörténet-kutató Egyesület elnöke köszöntője után ismertette egyesületük jövőbeli terveit.
Simon Szabolcs, a CédrusNet Kecskemét szakmai munkatársa, bemutatta a fotódigitalizálás technikai folyamatát, melyet igen nagy érdeklődés kísért a vendégeink sorában. Ezután frissítő vendéglátás, kávé, sütemény mellett kötetlen ismerkedés és kölcsönös bemutatkozás következett, mialatt a résztvevők megtekintették a kecskeméti műhely tagok digitalizált régi családi fotóalbumokból válogatott képeiből összeállított kiállítást is.
Következő megálló Kecskemét büszkesége a „tündérpalota” névvel is illetett Városháza volt. Az épület 2023-ban befejezett teljes felújítását követően megnyílt Látogatóközpontban, a „Kecskemét hírös város – várostörténet a középkortól napjainkig” című digitális eszközökkel is működő interaktív kiállítás során vendégeink megismerhették városunk történetét.
Természetesen a disztermet sem hagytuk ki, ahol Pető György, a városháza nyugdíjasa és családkutató műhelyünk tagja tartott rövid előadást a Székely Bertalan által alkotott csodálatos freskókról.
Ezután rendhagyó városközponti sétára indult a csoport, a Séramóra Sétairoda munkatársa, Tóth Anna idegenvezetésével. A helytörténeti szempontból is izgalmas kalandtúra során megismerkedhettünk a korábban Kecskeméten élt polgárok néhány múltbeli történetével, a társkereső irodát működtető betörővel, a régi idők bulinegyedével, illetve a régi piactér sajátosságaival.
Végül a Lechner Kávéházban egy kiváló ebéd után meglátogattuk a Klapka utcai Bozsó Gyűjteményben, az „Élet a régiségek bűvöletében” című kiállítást, Bozsó János festőművész magángyűjteményét. Itt a magyar néprajz és az európai iparművészet kiemelkedő tárgyi emlékei kaptak helyet a 15. századtól a 20. század elejéig tartó időszakból. Időutazásunk során az alföldi kézműves mesterek használati tárgyai, a régi korok bútorai között, betekinthettünk a régmúlt idők nemesi udvarházainak és a módos polgári otthonok világába is, mely hely-, és családtörténeti szempontból is izgalmas élmény volt.
Fotók: Simon Szabolcs
Melléklet: https://drive.google.com/drive/folders/18R_nhpZJ5XH9ZEtcfwFhmqtKLieiCgp8?usp=drive_link
REELS videó: https://fb.watch/vxVb2G40E3/
Kövess minket:
► Online: https://www.cedrusnetkecskemet.hu/
► Facebook: https://www.facebook.com/cedrusnetkecskemet
► LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/cedrusnet-kecskemet
#Kecskemét #CédrusNetKecskemét #MACSE #KKTK #Aba-NovákKulturálisKözpont #Családkutatás #Helytörténetkutatás #Fotódigitalizáslás