Társadalmunk idősödésével az ageizmus egyre fontosabb kérdéssé válik. Az ageizmus ugyanis az előítéletek egyik legelterjedtebb és társadalmilag elfogadott formája, amely nem csak az ageizmus célpontjaként szolgáló idősekre és fiatalokra van hatással. Olyannyira beépült a kultúránkba a kor szerinti megkülönböztetés, hogy sokszor észre sem vesszük, hogy a megszokott, de mások számára bántó szófordulatokat használjuk, vagy hogy valakiről a kora alapján fogalmazódik meg bennünk negatív vélemény. Hogy tudatosabbak legyünk ezen a téren, megmutatjuk, hogy milyen sok formában jelenik meg az ageizmus.
Az ageizmus sokféle formában jelentkezik, de sokszor láthatatlan marad, így nem mindig tettenérhető, ugyanis az ageizmus az életkoron alapuló sztereotípiákra (ahogyan gondolkodunk), előítéletekre (ahogyan érzünk) és megkülönböztetésre (ahogyan cselekszünk) utal másokkal vagy önmagunkkal szemben. (WHO) Nézzük, milyen formái lehetnek.
Kulturális ageizmus alatt az öregedésről és az idős emberekről szóló mindennapi, láthatatlan, mélyen gyökerező és normalizált negatív üzeneteket értjük, amelyek filmekben, televízióban, dalokban, viccekben stb. jelennek meg. A médiában az idősebb felnőttek egyébként is alulreprezentáltak és gyakran negatív sztereotípiák alapján ábrázolják őket.
Intézményi ageizmusról akkor beszélünk, amikor egy köz- vagy magánintézmény a gyakorlatában és politikájában állandósítja az életkoron alapuló igazságtalan korlátozásokat.
Az interperszonális ageizmus ageista megjegyzések és viselkedések formájában jelentkezik az emberek között történő interakciók során.
Internalizált ageizmusnak nevezzük azt, amikor egy személy elfogadja és bensővé teszi az ageista hiedelmeket, és azokat magára alkalmazza. Az életkorral kapcsolatos sztereotípiákat egyébként gyakran már fiatal korban internalizáljuk. A gyermekek már 3 éves korukban is ismerik az életkori sztereotípiákat, amelyek aztán életük során megerősödnek.
Az ageizmus helyzetenként is változhat. Az ellenséges ageizmus például azt jelenti, hogy valakinek nyíltan agresszív hiedelmei vannak az életkorral kapcsolatban, például hogy a tinédzserek erőszakosak vagy veszélyesek. Ezzel szemben a jóindulatú ageizmus azt jelenti, hogy valaki az életkoruk alapján lekezelő hiedelmeket táplál az emberekkel szemben, például azt, hogy az idősebb felnőttek gyerekesek, és az alapvető feladatokhoz útmutatásra van szükségük, vagy hogy az idős embereket védeni kell, mert már nem képesek önállóan dönteni. A jóindulatú, de mégis káros ageizmusra példa az Elderspeak (vagy ahogy már egy korábbi cikkünkben hivatkoztunk rá, az ageplaining). Ez azt jelenti, amikor egy idősebb felnőttel magasabb hangnemben és lassabban, egyszerű szavakkal beszélnek úgy, mintha egy gyermekhez szólnának.
Az ageizmus kategorizálásának másik módja attól függ, hogy az illető tudatában van-e ennek vagy sem. Ha igen, akkor explicit ageizmusnak nevezzük . Ha nem tudatosul, akkor azt implicit ageizmusnak nevezzük. Ha például egy orvos akaratlanul is másképp kezeli az idősebb és a fiatalabb betegeket, az implicit ageizmusnak számít.
Nézzünk további példákat is az ageizmusra. A munkahelyi ageizmus hatására bizonyos életkorú vagy annál fiatalabb emberek alkalmazását kizárják, az állásinterjún rákérdeznek valakinek az életkorára, amikor az nem releváns a munka szempontjából vagy olyan politikákat vezetnek be, amelyek igazságtalanul előnyben részesítik az egyik korcsoportot a másikkal szemben. Nagyon gyakran az idősebbeket úgy ítélik meg, mint akiknek nincs kapcsolatrendszerük, kevésbé produktívak, vagy megrekedtek a korábbi szakmai gyakorlatoknál. Az idősebb munkavállalók hosszabb ideig munkanélküliek, a felvételi eljárás során diszkriminációval és kevesebb szakmai fejlődési lehetőséggel szembesülnek.
A személyes kapcsolatokban a következőképpen jelenik meg a kor szerinti negatív megkülönböztetés: a családtagokkal úgy bánnak, mintha láthatatlanok, értelmetlenek vagy feláldozhatók lennének életkoruk miatt. Korosztályi viccekkel szórakoztatják egymást, amelyek azt sugallják, hogy valaki életkora alapján kevésbé értékes vagy kevésbé tiszteletre méltó. Sértő általánosításokat fogalmaznak meg egy adott generációról, valakinek az életkora miatt figyelmen kívül hagyják az aggodalmait vagy kívánságait, vagy az életkorát személyes haszonszerzés céljából kihasználják, például pénzszerzés céljából, de erőfordul az is, hogy valakinek az életkorát indoklásként használják fel arra, hogy aláássák, megtévesszék vagy irányítsák őt.
Az ageizmus visszaélésekhez is vezethet. A WHO jelentése szerint 2017-ben egy felmérés szerint minden hatodik 60 év feletti emberből egy tapasztalta az időskori bántalmazás valamilyen formáját, amely magában foglalhatja az érzelmi, fizikai, szexuális vagy pénzügyi bántalmazást.
Mindenkit érint az ageizmus
Az ageizmus nem csak az egyéneket érinti, messzemenő következményei vannak a gazdaságra, társadalomra nézve is. Ezek közé tartozik:
Magasabb a megbetegedések aránya: Az ageizmus csökkenti az emberek fizikai és mentális egészségét, növeli a gondozási szükségleteiket és csökkenti az életminőséget, ahogy idősödnek. Emellett olyan kockázatvállaló magatartásformákkal is összefügg, mint a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az egészségtelen táplálkozás. Azok, akik az ageizmus többféle formáját tapasztalják, nagyobb valószínűséggel szenvednek krónikus egészségügyi betegségekben és depresszióban.
Magasabb egészségügyi kiadások: A WHO szerint az Egyesült Államok évente több milliárd dollárt költ az ageizmus okozta egészségügyi állapotok kezelésére.
Szegénység: Az ageizmus árt az anyagi jólétünknek is. Az idősebb munkavállalók hosszabb ideig munkanélküliek, a felvételi eljárás során diszkriminációval és kevesebb szakmai fejlődési lehetőséggel szembesülnek.
A magasabb egészségügyi költségek súlyosbítják a szegénységet. Ez különösen nehéz lehet azok számára, akik nyugdíjasok, akik elvesztették élettársukat vagy házastársukat, vagy akik rokkantság vagy betegség miatt nem tudnak dolgozni.
Alacsonyabb várható élettartam: Az előítéletek több, egymást keresztező formája (pl. ageizmus, fogyatékossági diszkrimináció, rasszizmus, stb.) súlyosbítja a hátrányokat, és rontja az ageizmusnak az egyének egészségére és jólétére gyakorolt hatásait, várható élettartamát. Azok az idősek viszont, akiknek pozitívabb az öregedéssel összefüggő önképük, 7,5 évvel tovább élnek, mint azok, akik kevésbé pozitív képet alkotnak. (Levy, Slade, Kunkel, and Kasl, 2002)
Az ageizmus megállítása
A WHO szerint az ageizmus ellen háromféleképpen lehet küzdeni:
- Oktatás a mítoszok és sztereotípiák eloszlatása érdekében és az időskori megkülönböztetés hatásainak tudatosítására.
- Intergenerációs aktivitások, amelyek együttműködést és empátiát teremtenek a korcsoportok között.
- Törvényi és politikai változások, amelyek csökkenthetik az egyenlőtlenséget és a megkülönböztetést.
Ezek az erőfeszítések a kormányok és intézmények elkötelezettségét igénylik, mivel ők rendelkeznek a legnagyobb hatalommal a változás megteremtéséhez.
Egyéni szinten is hozzájárulhatunk ezekhez az erőfeszítésekhez. Ha személyes időt és energiát fordítunk az időskori megkülönböztetés elleni fellépésre és követjük az alábbi tanácsokat, már sokat tettünk az ügy érdekében:
Legyünk tudatosabbak az időskori megkülönböztetéssel kapcsolatban: tartsunk önvizsgálatot arról, hogy az ageizmus hogyan alakítja a gondolatainkat, érzéseinket, viselkedésünket.
Tanulás az ageizmusról: Személyes történetek meghallgatásával, könyvek olvasásával és kutatással ismerjük meg, hogyan hat az ageizmus másokra.
Készségek fejlesztése: Ismerjük meg és gyakoroljuk az érdekérvényesítő készségeket, például azt, hogy mikor és hogyan kell felemelni a szavunkat, és mikor kell visszalépni.
Cselekvés: Az ismeretek átültetése a gyakorlatba. Próbálja megváltoztatni az életkorhoz kapcsolódó sztereotípiákat, támadja meg az életkorhoz kapcsolódó vicceket, vagy szólaljon fel az életkorhoz kapcsolódó diszkrimináció ellen.
Források:
ASA Ageism & Culture Advisory Council: Ageism Fact Sheet https://www.asaging.org/sites/default/files/2024-08/Ageism%20Fact%20Sheet%20-%20Ageism%20Awareness%20Day_0.pdf
Levy, Slade, Kunkel, and Kasl (2002): Longevity Increased by Positive Self-Perceptions of Aging https://www.apa.org/pubs/journals/releases/psp-832261.pdf
WHO: https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/ageing-ageism
Zawn Villines (2021): What is ageism, and how does it affect health? https://www.medicalnewstoday.com/articles/ageism#impact
#CedrusNetKecskemet #BeszeljunkAzAgeizmusrol #EndAgeism