Molnár Szilárd és Dr. Lipóczi-Csabai Sarolta az idősödés társadalmi és művelődéspolitikai vonatkozásairól, külföldi példák bemutatásával tartottak előadást a Neumann János Egyetemen megrendezett AGTECO konferencián 2021. november 26-án.
Az idén 2021. november 26-án rendezték meg a kecskeméti felsőoktatás több mint két évtizedes, jelentős hagyományokkal rendelkező éves tudományos rendezvényét, amely ettől az esztendőtől az AGTECO Konferencia nevet viseli. A konferencián képviseltette magát a Hírös Cédrus Egyesület is.
Molnár Szilárd szociológus kutató, a Hírös Cédrus Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy az idősödő társadalmak kihívása olyan horizontális témává válik, mint a fenntarthatóság, a digitalizáció, az automatizáció, a klímavédelem. Minden szektornak, minden társadalmi alrendszernek reflektálnia kell erre a problémára. A társadalmak demográfiai trendjei miatt ez a korosztály lesz a meghatározó a következő évtizedekben. Szerepük jelentősen meg fog nőni a munkaerőpiacon, a fogyasztás jelentős részét az ezüstgazdaság fogja kitenni, az infrastruktúrák, intézmények, települések jelentős részének korbaráttá kell válnia.
Dr. Lipóczi-Csabai Sarolta, professor emerita, egyesületi alapító tag hangsúlyozta, hogy az egyetemek kiemelt szerepet játszhatnak a korbarát mozgalomban, hiszen az idősödő korosztály egészségmegőrzéssel, munkaképesség fenntartásával kapcsolatos igényeit, elvárásait jelentős mértékben támogathatják. Sőt, támogatják is a ’60-as évektől az Egyesült Államokban és a 70-es évek óta Európában, és Magyarországon is meghonosodott a szenior akadémia és egyetem többféle modellje. A professzor asszony a külföldi szenior egyetemek modelljei közül a bécsi, a frankfurti és a zürichi szenior egyetemek példáit mutatta be, hangsúlyozva, hogy a magyar szenior egyetemeknek a magyar állampolgárok igényeihez legjobban igazodó saját modelleket kell alkalmazniuk.
Az előadás PPT-je itt érhető el.