A Helytörténeti, Családkutató és Fotódigitalizációs Műhely két programelemmel jelent meg a 2025. február 9-16. közötti Házasság Hete városi szintű programsorozatban.
Ezek egyike az volt, hogy négy kategóriában régi családi esküvői fotókat, csoportképeket, lakodalmakban készült fotókat, életképeket gyűjtöttek a családtörténet-kutató műhely tagjai. A fotókat, esküvőkkel kapcsolatos korabeli dokumentumokat digitalizáltuk, majd jobb minőségben, felbontásban, rendszerint A3-as méretben kinyomtattuk, lamináltuk őket, így a képek szinte megújulva kerültek a kiállításra.


Az eseményt úgy szerveztük meg, hogy a kiállításon a képekhez, dokumentumokhoz kapcsolódóan rövid történetekkel, érdekességekkel is megismerkedjünk. A narrációknak köszönhetően a február 10-i kiállításmegnyitó családias, ám mégis pezsgő hangulatban zajlott.
A kiállított képek négy kategória mentén lettek összeválogatva:
- Nagyszüleink, dédszüleink, ükszüleink esküvői fotói és házasságuk rövid története
- Esküvői fotók népviseletben, a magyar (alföldi) falvak házasságai, lakodalmai fotókon
- ’70-80-as évek házasságai, a Ratkó-korszak gyermekeinek házassága
- ’90-es, 2000-es évek esküvői fotói


Miért érdemes digitalizálni a régi családi fotókat és dokumentumokat?
A digitalizálás napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bír, és számos előnyt kínál mind az idősebb, mind a fiatalabb generációk számára. A családi fotók, házassági anyakönyvi kivonatok és egyéb dokumentumok digitalizálása nem csupán a múlt megőrzését szolgálja, hanem egyben hozzáférhetővé és megoszthatóvá is teszi azokat az utókor számára.
Az idő vasfoga sajnos megviseli a papíralapú dokumentumokat és fotókat. A digitalizálás segítségével megvédhetjük ezeket a kincseket a fizikai károsodásoktól, például a fakulástól, szakadástól, vagy akár a tűz és víz okozta károktól. Az eredeti példányok sérülése esetén a digitális változatok továbbra is megőrzik az emlékeket.
A családi emlékezet és mikroörökség megőrzése
A régi családi fotók és dokumentumok digitalizálása segít megőrizni a családi emlékeket és történeteket a jövő generációi számára. Ezek az emlékek nem csupán személyes jelentőséggel bírnak, hanem a családi identitás és összetartás szempontjából is fontosak. A digitalizált anyagok könnyen hozzáférhetővé válnak, így a család minden tagja részesülhet belőlük, bárhol is éljen a világban.


Bár a fotók digitalizálását gyakran az idősebb generáció kezdeményezi, az számos előnnyel jár a fiatalabbak számára is. A digitalizált emlékek segítségével a fiatalok jobban megismerhetik családi gyökereiket, és erősebb kötődést alakíthatnak ki múltjukhoz. Emellett a digitális formátumok könnyen megoszthatók a közösségi médiában, ami hozzájárulhat a családi történetek szélesebb körű megismertetéséhez.
Összességében a régi családi fotók és dokumentumok digitalizálása nemcsak a múlt megőrzését, hanem a családi identitás és összetartás erősítését is szolgálja. Ez a folyamat lehetőséget nyújt arra, hogy mind az idősebb, mind a fiatalabb generációk közösen ápolják és őrizzék a családi emlékeket.
A kiállításról a Duna Televízió pár perces élő közvetítést is adott: https://youtu.be/yBF7pg7vuGE
A Kecskeméti Televízió tudósítása a kiállítás megnyitójáról: https://www.youtube.com/watch?v=XKmMvcVoSjA
A Kecskemét Online képes összeállítása a kiállítás megnyitójáról:
https://keol.hu/kecskemet-bacs/regi-idok-eskuvoi-fotoi-hazassagi-tortenetei
https://hiros.hu/regmult-idok-eskuvoi-szokasai-kepekben
Beszámoló: Molnár Szilárd