Idén is megrendezésre került a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület szervezésében a HTE Infokom 2024 konferencia és kiállítás. A Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvány (KKTK) részéről Molnár Szilárd adott elő a konferencián.
A rendezvény a hazai informatikai szakma fontos eseménye, amelyen összesen 3 kiemelt előadás, 11 szekció, 41 előadás volt, illetve több mint 300 szakember és 12 kiállító vett részt.
A fenti címmel megtartott előadásomban arra hívtam fel a figyelmet, hogy a következő 5-10 évben a demográfiai fordulat keresztül fogja metszeni a digitális és zöld átállás folyamatát. A digitális transzformáció egyben egy kulturális változás is, ami, ha behelyezzük egy erősen idősödő társadalom kontextusba, akkor új és fontos szempontokat kell behoznunk a gondolkodásunkba.
A globális idősödés az orvostudomány, a technológiai fejlődés diadala. De ennek komoly ára van/lesz, amit érezni fogunk a munkaerőpiacon, az életszínvonalunkon, az egészségügyi, szociális rendszereinken, a gazdasági teljesítményünkön.
A gyorsan öregedő társadalmakhoz alkalmazkodó stratégiákra van szükségünk, mert ha nem teszünk semmit, az kimutatható életszínvonal csökkenéssel fog járni.
Az egyik megoldás, hogy az 50 pluszos népességből minél nagyobb arányban tartsuk a munkaerőpiacon az embereket. Ez viszont csak úgy lehetséges, hogy az idősödők is hajlandóak tanulni, megújítani képességeiket, kompetenciáikat, tisztában vannak a demográfiai kihívás következményeivel és az azokra adható jó válaszokkal. A gazdasági fejlődés ettől a tudásmegújítási hajlandóságtól függ.
A kihívás óriási, hiszen Magyarországon a felnőttkori tanulásban részt vevők aránya csak az uniós átlag fele körül van. A digitális készségek is hiányosak, ami ma már az alapkészségek egyik legfontosabb eleme, hiszen a munkahelyek több mint 90 százalékában már most is minimum alapszintű digitális kompetenciaszintet követelnek meg.
Az erre adott válaszok egy lehetséges, de már kipróbált körét mutattam be a kecskeméti idősödésügyi programon és a digitális élményközpont munkáján, a digitális élménypedagógia foglalkozásainkon keresztül.
A „Digitális társadalom” szekcióban előadott még:
🔹 Both András, Digitális Magyarország Ügynökség: Állampolgár a társadalomban, digitális állampolgár a digitális társadalomban
🔹 Pap Sándor, Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács: Blokklánc-reakció: De mit adott nekünk a blockchain?
🔹Vidra András, MÁV Zrt.: Vasúti digitalizáció az utasok szemszögéből
🔹 A szekciót vezette Bancsics Ferenc, Magyar Államkincstár
A konferencia részletes programja itt érhető el: https://www.hte.hu/web/infokom2024/